а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фокусен

Види и: фокус (м.)
фокусна
Вид збор: Придавка
Ранг: 34915
Кој се однесува на фокус.
Англиски: focal Албански: fokusore, vatror
Употреба: Физика
Примери:
фокусна раздалеченост