а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фокус

фокусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7269
1. Во физиката - точка во која се собираат прекршени или одбиени зраци.
Англиски: focus Албански: fokus
Употреба: Физика
2. Во фотографијата - точка во која фотографираниот предмет се гледа најјасно.
Англиски: focus Албански: fokus
3. Жариште на воспалителен процес во организмот.
Англиски: focus of infection Албански: vatër
Употреба: Медицина
4. центар, средиште, жариште
Англиски: focus Албански: qendër, vatër, fokus
Употреба: Преносно значење