а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фондација

мн. фондации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11060
Организација формирана парично да помага проекти од опшествена корист.
Англиски: foundation Албански: fondacion
Употреба: Економија
Примери:
Фондацијата Рамковски го промовираше делото на Крсте Мисирков.