а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фонд

мн. фондови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5620
1. Парични и материјални средства определени за некоја цел.
Англиски: fund Албански: fond
Употреба: Економија
Примери:
Инвестиционен фонд.
(разг.) Златен фонд.
2. Резерви од нешто - пари, стоки и сл.
Англиски: reserve Албански: rezervë
Примери:
Книжен фонд.
(разг.) Основен речнички фонд.
Сточен фонд.
3. Установа, организација за укажување материјална помош за развивање на науката и уметноста.
Англиски: foundation Албански: fond
Употреба: Административен термин
Примери:
Фонд за научна работа.
Изведенки
фондовски прид.
фондовскиот
Пример: фондовска комисија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК