а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фон

Вид збор: Суфикс
Втор составен дел на некои сложенки што има значење на звук, звучење, звучен, збор.
Англиски: phone
Примери:
телефон, саксофон
Франкофони земји.
Македонија е славофона земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК