а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

форинт

мн. форинти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43507
Основна парична единица во Унгарија; сребрени или златни пари во различни земји и во различно време.
Англиски: forint Албански: forintë
Употреба: Економија
Изведенки
форинта ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК