а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

формализам

(едн.) формализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18010
1. Правец во уметноста и во некои науки што и дава значење само на формата.
Англиски: formalism Албански: formalizëm
Употреба: Уметност
2. Ситничаво држење до установени форми во некоја работа.
Англиски: formalism Албански: formalitet
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК