а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фразеологија

фразеологијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36504
1. Целокупност на затврдени изрази и говорни обрати карактеристични за некој јазик; дел од лингвистиката што ги изучува нив.
Англиски: phraseology Албански: frazeologji
Употреба: Лингвистика
Примери:
Фразеологијата на македонскиот јазик.
2. Начин и техника на изразување својствени на некое лице, писател, литературен правец, општествен слој итн.
Англиски: phraseology Албански: frazeologji
Примери:
Фразеологијата на минатиот век.
3. Празни фрази, празноречие.
Англиски: phraseology Албански: frazeologji
Употреба: Преносно значење
Примери:
Излитена фразеологија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК