а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрактура

мн. фрактури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19199
Скршување на коска.
Англиски: fracture
Употреба: Медицина
Примери:
Фрактура на виличната коска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК