а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фракција

мн. фракции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30928
1. Група луѓе од една политичка партија што имаат поинакви погледи по некои прашања од официјалната партиска политика.
Англиски: faction Албански: frakcion
Употреба: Политика
2. Организирана група членови на некоја партија во парламент или некои други општествени органи.
Англиски: faction Албански: frakcion
Употреба: Политика
Примери:
Вонпартиска фракција.
3. Хемиска компонента која се издвојува со посебна метода.
Англиски: fraction Албански: frakcion, ndarje
Употреба: Хемија
Примери:
Една истражувачка група испитувала хемиски фракции на голем број овошни сокови.