а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

франко

Вид збор: Прилог
Ранг: 56100
1. Во трговијата - израз, обично во состав со именка, што означува дека продавачот треба да ги достави стоките до определено место на свој трошок и ризик.
Англиски: prepaid Албански: parapagim
Употреба: Економија
Примери:
Франко станицата Скопје.
2. Што е ослободен од плаќање поштарина или возарина.
Англиски: prepaid
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК