а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

франк

мн. франкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6517
Основна парична единица во Швајцарија, Белгија и во некои африкански земји.
Англиски: franc Албански: frang
Употреба: Економија
Примери:
курсот на франкот спрема еврото
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК