а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрас

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22878
1. Голем страв.
Англиски: dread Албански: tmerr
2. Грч што настанува од страв, особено кај мали деца.
Англиски: spasm Албански: spazëm, shtangim nga frika
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК