а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрескоживопис

мн. фрескоживописи
Вид збор: Именка, машки род
Сликарство на фрески и икони во православните цркви.
Примери:
заштита на фрескоживописот на црквата