а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрчосува

фрчосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
четка, чисти
Англиски: brush
Употреба: Разговорно
Примери:
Сам си ги фрчосува чевлите.