а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фуга

мн. фуги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6168
1. Последователно повторување на една музичка тема од неколку гласа.
Англиски: fugue Албански: fugë
Употреба: Музика и танц
2. Музичка творба заснована врз такво повторување.
Англиски: fugue Албански: fugë
Употреба: Музика и танц
3. Меѓупростор меѓу ѕиданите цигли, камен или плочки исполнет со некаква смеса.
Англиски: joint
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК