а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фудбал

(едн.) фудбалот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5581
1. Колективна спортска игра со топка.
Англиски: soccer Албански: futboll
Употреба: Спорт
Примери:
Тој се определи за фудбалот.
Фудбалот станува се помасовен.
2. Кожена топка за оваа игра.
Англиски: soccer ball Албански: top
Примери:
Децата собраа пари и купија фудбал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК