а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фузија

фузијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31021
1. Спојување, соединување, стопување, сврзување, слевање.
Англиски: fusion Албански: fuzion
Примери:
Фузија на атомското јадро.
2. Спојување на две или повеќе претпријатија, организации во едно.
Англиски: merger Албански: fuzionim
Употреба: Економија