а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фукара

мн. фукари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24975
1. За маж или за жена - сиромав.
Англиски: prole Турски: fukara Албански: fukara, varfënjak
Употреба: Разговорно
Примери:
Што бараш од тој фукара.
2. Во презирна смисла - пропаднат човек.
Англиски: good-for-nothing Албански: i mjerë, varfanjak
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Изрази
Ем фукара, ем му е голем - живее над своите можности.
Изведенки
фукара м.
Пример: И тој е голем фукара.