а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фука

фукаат; фукал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31366
1. удри
Англиски: hit Албански: godas
2. Лакомо јаде.
Англиски: gulp Албански: gllënjkë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу фукаше на свадбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК