а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фундаментализам

(едн.) фундаментализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31448
Став, поглед кон животот што се одликува со бескомпромисни идеолошки или религиозни принципи поврзано со политичко дејствување.
Англиски: fundamentalism Албански: fundamentalizëm
Употреба: Политика
Примери:
Десничарски фундаментализам.
Исламски фундаментализам.
Идеолошки фундаментализам.
Изведенки
фундаменталистички прид.
фундаменталистичка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК