а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фундамент

мн. фундаменти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28869
1. основа, темел
Англиски: foundations Албански: fundament
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
фундаментите на мостот
2. подлога, база
Англиски: base Албански: fundament
Употреба: Преносно значење
Примери:
Моите тврдења имаат цврст фундамент.