а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фундира

фундираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 46757
1. Основе, основа, удри, удира темел.
Англиски: found Албански: themeloj
2. Поткрепи поткрепува со докази, документира.
Англиски: prove Албански: vërtetoj
Употреба: Преносно значење