а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фунта

мн. фунти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12050
1. Британска (империјална) мера за тежина.
Англиски: pound Албански: funtë
2. Основна парична единица во Британија и во некои други земји.
Англиски: pound Албански: funtë
Употреба: Економија
Примери:
Фунта стерлинг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК