а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фурнаџија

мн. фурнаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14784
Пекар, лебар, лице што пече леб, пецива, што работи во фурна.
Англиски: baker Турски: fırıncı
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК