а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фурна

мн. фурни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4585
1. Печка за печење, обично леб и пецива.
Англиски: oven Турски: fırın Албански: furrë Грчки: φούρνος
Употреба: Гастрономија
Примери:
Фурната добро печеше.
2. Количество леб што собира една фурна.
Англиски: bread Албански: furrë Грчки: φούρνος
Употреба: Гастрономија
Примери:
Месила девет фурни леб.
3. пекарница
Англиски: bakery Албански: furrë Грчки: φούρνος
Употреба: Гастрономија
Примери:
Отворија нови фурни во градот.
Изрази
Има да јаде уште многу фурни леб - не е дораснат за некоја работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК