а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

футрола

мн. футроли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9341
Кутија, навлака, корици за чување на некој предмет или инструмент.
Англиски: case Германски: Futteral
Примери:
футролата од очилата
футролата од виолината