а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ф’стак

мн. ф’стаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49370
Грмушка или ниско дрво со јаткасти плодови.
Латински: Pistacia vera Англиски: pistachio
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
баклава со ф'стаци
Наместо тоа, се препорачува сушено овошје и несолени јаткасти продукти (ореви, бадеми, лешници, ф'стаци).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК