а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хедонист

мн. хедонисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30665
Човек на кој главната цел во животот е во задоволството и уживањето.
Англиски: hedonist
Изведенки
хедонистка ж.
мн. хедонистки