а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

херојски

херојска
Вид збор: Придавка
Ранг: 11898
1. Својствен на херој, способен за подвизи, јуначен.
Англиски: heroic
Примери:
Херојски подвиг.
Херојско дело.
2. Кој се однесува на хероите на минатото, кој ги воспева нивните дела.
Англиски: epic
Примери:
Херојската содржина на романот.
Херојска поема.