а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

холдинг

мн. холдинзи
Вид збор: Именка, машки род
инвестиција во компанија
Англиски: holding
Употреба: Економија
Примери:
Компанијата е еден од најголемите фармацевтски холдинзи во Русија.
Изрази
Холдинг компанија - главна компанија што поседува повеќе од половина од акциите на другите компании.