а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

холокауст

(едн.) холокаустот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9825
1. Прогонувањето и уништувањето на Евреите за време на Фашизмот.
Англиски: holocaust Албански: holokaust
Употреба: Историја
Примери:
Тоа е така поради експлицитно историските теми што тој ги обработува, како што се холокаустот и Сталиновите чистки.
2. Убивање во масивни размери.
Англиски: holocaust Албански: holokaust
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кубанската ракетна криза ја доведе земјата до работ на нуклеарен холокауст.