а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хомогенизира

хомогенизираат; хомогенизирал; хомогенизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 21425
Прави да биде еднороден по својства; еднаков по состав, потекло.
Англиски: homogenize
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК