а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хомограф

мн. хомографи
Вид збор: Именка, машки род
Збор што се пишува исто како друг збор, но се разликува во изговорот, значењето или потеклото.
Англиски: homograph
Употреба: Лингвистика