а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хомологен

хомологни
Вид збор: Придавка
1. Што има ист однос или значење.
Англиски: homologue
2. соодветен
Англиски: adequate
3. Што има иста местоположба и структура, но понекогаш не и иста функција.
Англиски: homologous
Употреба: Биологија
4. (при трансплантација на органи) поднослив
Англиски: allogenic
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК