а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хомофоб

мн. хомофоби
Вид збор: Именка, машки род
Лице што одбива или чувствува омраза кон луѓето од хомосексуална ориентација.
Англиски: homophobic
Примери:
Од мене сосила сакаат да прават непријател и хомофоб.