а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хранителен

хранителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 38677
1. Кој служи за храна.
Англиски: eatable Албански: ushqimore
Употреба: Гастрономија
Примери:
Хранителни продукти.
2. Кој содржи доволно количество корисни материи за организмот.
Англиски: nourishing Албански: ushqyes, i ushqyeshëm
Употреба: Медицина
Примери:
Јајцата не се многу хранителни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК