а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

царевен

царевна
Вид збор: Придавка
Ранг: 27439
Кој е од пченка.
Англиски: corn Албански: i misrit, i kallomboqit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Царевен леб.
Царевно брашно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК