а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

царевина

царевината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23467
1. Држава што се управува од цар.
Англиски: kingdom Албански: mbretëri
2. пченка
Англиски: corn Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Да се роди жито, просо, царевина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК