а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цвет

мн. цветови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1158
1. Дел од растение, органот за размножување.
Англиски: blossom Албански: lule
Употреба: Ботаника
Примери:
Окапа цветот.
Липов цвет.
2. Обично членувано - одбрани луѓе од извесно општество, средина; подобриот дел на нешто.
Англиски: blossom Албански: lule
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цветот на интелигенцијата.
Цветот на партијата.
3. Најубавото време од животот.
Англиски: blossom Албански: lulëlzim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во цветот на младоста, годините, силите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи