а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цевковод

мн. цевководи
Вид збор: Именка, машки род
Мрежа од цевки што служи за транспорт на течности или гасови.
Англиски: pipeline
Употреба: Технологија
Примери:
Обезбедување одобрение за градба на цевководот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи