а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цеде

мн. цедеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18492
Плочка од метализирана пластика на која се пишуваат информации со помош на ласерски зрак.
Англиски: compact disc
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи