а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цедило

мн. цедила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11367
1. Домашна волнена или памучна ткаенина со која се покриваат лебовите на штицата.
Албански: pëlhurë leshi për mbulesë
2. Прибор за цедење млеко и други течности.
Англиски: sieve Албански: kulluese
Изрази
(разг.) Го остави, остана на цедило - го остави беспомошен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК