а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цезура

мн. цезури
Вид збор: Именка, женски род
1. Кратка пауза на определено место во стих.
Англиски: break Албански: pauzë
Употреба: Литература , Поетски збор
2. пауза во мелодија
Англиски: cesura Албански: pauzë
Употреба: Музика и танц
3. радикален пресек, одлучен момент
Англиски: turning point Албански: pikë kthese
Употреба: Преносно значење
Примери:
Илинденското востание беше цезура во историјата на македонскиот народ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи