а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цело

мн. цели
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15537
1. Нешто единствено.
Англиски: whole Албански: e tërë
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Целиот народ е едно цело.
2. Цел број.
Англиски: whole Албански: i plotë
Употреба: Математика
Примери:
Едно цело и две десетти.
3. Стара пара, обично продупчена (служи како украс).
Албански: pare
Употреба: Архаизам
Примери:
На капата носи китка опшиена со цела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК