а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

централа

мн. централи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5990
1. Средишна служба на установа, претпријатие.
Англиски: headquarters Албански: seli, zyrë qendrore
Употреба: Економија
Примери:
Централата на фирмата беше во Скопје.
2. електрична централа
Англиски: power plant Албански: central elektrik
Употреба: Разговорно , Технологија
3. Апаратура на телефонска станица.
Англиски: switch Албански: qendër
Употреба: Информатика
Примери:
телефонска централа
4. Зграда во која се сместени такви апаратури.
Англиски: center Албански: qendër
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК