а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цепелин

мн. цепелини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34497
Голем апарат за летање со труп наполнет со гас полесен од воздухот.
Англиски: blimp Германски: Zeppelin
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК