а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цех

мн. цехови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40399
1. Во феудализмот - сталешка организација на занаетчии од една струка.
Англиски: guild Албански: esnaf
Употреба: Историја
2. Одделение во фабрика, во комбинат.
Англиски: department Албански: repart
Примери:
Чевларскиот цех.
3. Сметка на трошокот во кафеана, ресторан.
Англиски: check Германски: Zech Албански: llogarin
Употреба: Разговорно
Примери:
Направија голем цех.
Тој го плати цехот, тој ги поднесе последиците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК