а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цигански

циганска
Вид збор: Придавка
Ранг: 9466
1. Што му припаѓа на Циганин.
Англиски: gipsy
Употреба: Груб збор
Примери:
цигански коњ
(разг.) циганско лето
2. Во кој живеат Цигани.
Англиски: gipsy
Употреба: Груб збор
Примери:
циганско маало
3. Што му е својствен на Циганин.
Англиски: gipsy
Употреба: Груб збор
Примери:
цигански живот
циганска лага
4. Недобро, некултурно; на цигански начин.
Англиски: gipsy
Употреба: Груб збор , Пејоратив
Примери:
Живеат цигански.
Изведенки
цигански м.
цигански јазик
Пример: Знаеше да зборува цигански.