а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цилиндричен

цилиндрична
Вид збор: Придавка
Ранг: 39361
Кој има форма на цилиндар.
Англиски: cylindrical
Употреба: Математика
Примери:
Цилиндрично тело.
Цилиндрична печка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК